נגישות

האינדיקציה החשובה לעמידות וחוזק מבנה הוא מצב היסודות ואיכות עמודי הבטון. ברגע שמתגלה בעיה רצינית ביסודות המבנה הכוללת סדקים מרובים על עמודי הבטון וקירות המבנה, זה סימן שמתחיל תהליך שבו מצב עמידות המבנה מתדרדר ודרושה התערבות מידית של בעל מקצוע, במטרה להתחיל בתהליך שיקום בטון. תהליך ההידרדרות והיווצרות הסדקים מתרחש לרוב כתוצאה מקורוזיה אשר מתפתחת בברזלי יסודות המבנה, הגורמת להיחלשות החומר אשר עלול להשפיע על עמידות המבנה. הסיבות העיקריות לנזקים בבטון יכולות לנבוע כתוצאה מהצפות, שריפות, רעידות אדמה ועומסים כבדים המפעילים לחצים ישירים על היסודות. כמו כן, מקור נוסף לנזקים בבטון הם אותם כשלים באיטום הבניין אשר גורמים לכך, שרטיבות מחלחלת אל עמודי הבטון ומשם לברזלים התומכים בבטון ודורשים טיפול מידי בכדי למנוע נזקים קשים למבנה.

shikumey beton

 

השלבים בתהליך שיקום בטון

שיקום בטון הנו תהליך מורכב אשר כרוך בעבודה מקצועית ומיומנת של בעל מקצוע, אשר משתמש בחומרים ייעודיים לשיקום הבטון. חברת בי ג'י בונד מתמחה בפיתוח וייצור מוצרים רבים לענף הבניה ובתוכם חומרים לשיקום בטון. בין אותם מוצרים ניתן למצוא את בי ג'י בטון רוק 330, טיט צמנטי המתקשה במהירות. מדובר במוצר ייחוד לשיקום בטון ומסייע במניעת חדירת מים לבטון. מוצרים נוספים אשר ייחודיים לשיקום בטון הם בי ג'י ריפרקריט 305 ובי ג'י רוק קריט 441, אשר משמשים לשיקום בטון, שחזור בטון, תיקון חורים וסדקים. תהליך שיקומי בטון הינו תהליך ארוך ואיכות העבודה ועמידותה לשנים ארוכות, דורשת מעבר של מספר שלבים עיקריים והם:

  1. אבחון נזקים - בשלב הראשון מבצעים אבחון של הנזקים בבטון. מאתרים סדקים וממפים אותם בהתאם לגודלם, מאתרים ברזלים חשופים בבטון, קילופים, מוקדי רטיבות ואזורים בלויים של הבטון. כל עבודת האבחון נעשית בצורה יסודית ומקצועית לצורך איתור הנזקים והכשלים ולאחר מכן, מתאימים את דרך הפעולה והחומרים המתאימים ביותר לשיקום הבטון. לצורך קבלת מיפוי מלא של נזקי המבנה, משתמשים הן באבחון ויזואלי של נזקים הנראים בעיניים והן בבדיקות וקידוח במקומות מסוימים, כדי ליצור אבחון עמוק יותר של הבעיה ולשקם את הנזק מהיסוד ולא רק בחלקו החיצוני.

  2. גיבוש דרכי פעולה – בשלב השני לאחר ביצוע אבחון קפדני אמין ומקצועי, מגבשים את הדרך בה יש לפעול לתיקון ושיקום הבטון ובכך להביא את המבנה לסטנדרטים בטיחותיים, אשר יבטיחו את חוזק המבנה לטווח הארוך. בשלב השני גם מחליטים על סוג החומר בו ישתמשו לצרכי השיקום, אשר ייתן את התוצאות האיכותיות והמיטביות ביותר שיש.

  3. תחילת עבודת השיקום – בשלב השלישי מתחילים בביצוע פעולת השיקום. תחילה מבצעים קילוף טיח, החלקה והחלפת בטון ומטפלים בברזלים חשופים תוך טיפול בקורוזיה וחלודה. בעת תחילת פעולת השיקום חייבים להתייחס לכל חלק בנפרד ולהתאים בשבילו את החומר המומלץ לתיקון הנזק כלומר, חומר המתאים לשיקום בטון נשתמש בו אך ורק לצורכי טיפול בבטון ולא בטיח שלגביו יש חומר המותאם לו. לאחר ייבוש החומרים והגעה למרקם ולאיכות עבודת שיקום הבטון הרצויה, מתחילים בפעולת הצביעה כאשר חברת בי ג'י פיינט מתמחה בפיתוח וייצור מגוון רחב של ציפויים וצבעים לקירות פנים וקירות חוץ לשימושים שונים בתעשייה, אשר נותנים מענה יעיל מאוד בעת צביעת הקירות והופכים את העבודה לאיכותית ומקצועית.


סימנים המתריעים על שחיקת הבטון

בטון הוא אחד החומרים החזקים שיש בעולם ולא בכדי הוא החומר גלם העיקרי בענף הבניה. למרות כל זאת ישנם תהליכים טבעיים אשר לאורך זמן יכולים לפגוע בחוזק הבטון ובאיכות שהוא מביא עמו. ניתן למשל לראות כי נוכחות בטון בקרבת ים וסביבה לחה לאורך זמן, תפגע בחוזקו ועמידותו. אחד הסימנים היותר מובהקים לשחיקה של בטון היא תופעת קילופי הבטון והופעת סדקים באזורים שונים על הבטון. מדובר בשחיקה אשר לרוב נראית היטב לעין ומאופיינת בקילופים, סדקים והתפוררות החומר ודורשת מענה מידי. סימן נוסף הדורש התייחסות וטיפול מידי, הוא כאשר הברזל בבטון נחשף כתוצאה מהתפוררות הבטון מסביבו ומתחיל תהליך של קורוזיה וחלודה. סימן נפוץ נוסף הוא כאשר מתגלים בבטון אזורים אשר מתנפחים וזאת מהסיבה, שמים מתחילים לחדור מתוך הבטון ואין להם לאן לצאת.

 

מסקנות שיקומי בטון

ניתן לראות כי נזקי בטון מחייבים מענה מידי בטרם יהפכו לנזק בלתי הפיך, או כזה אשר יגרום לתיקון ממושך בעל עלות גבוהה ללקוח. שיקום הבטון מתבצע בשלושה שלבים עיקריים: אבחון, גיבוש דרכי פעולה והתחלת עבודה תוך שימוש בחומרים ייעודיים וייחודיים של החברות בי ג'י בונד ובי ג'י פיינט, אשר יהפכו כל עבודה לאיכותית יותר.


צור קשר

logo bg bond
בי.ג'י. (ישראל) טכנולוגיות בע"מ, קיבוץ בית גוברין, דואר נע לכיש דרום, 79370 //
טלפון: 08-6874236 / דוא”ל: info@b-gtech.com

כל הזכויות שמורות © בי.ג’י. בונד מוצרי גמר
logo ashtrum3